Yardım sistemi

From Joomla! Documentation

This page is a translated version of the page Help system and the translation is 100% complete.

Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎日本語 • ‎Nederlands • ‎português • ‎Türkçe
Copyedit.png
This Article Needs Your Help

This article is tagged because it NEEDS REVIEW. You can help the Joomla! Documentation Wiki by contributing to it.
More pages that need help similar to this one are here. NOTE-If you feel the need is satistified, please remove this notice.

Reason: Needs to be updated for 3.x series


Bu belge, Joomla 2.5'den itibaren uygulanan yardım sistemini açıklamaktadır. Joomla'nın önceki sürümlerinde bulunan yardım sistemi aynı değildi ve oldukça daha az yönlü idi. Özellikle, yardım sunucuları Joomla örnekleri olmakla sınırlandırıldı. Joomla 1.5 ve önceki sürümlerindeki yardım sistemi başka yerlerde belgelenmiştir.

Joomla yardım sistemine kısa bir giriş yaptıktan sonra, bu doküman yardım sisteminin nasıl çalıştığını açıklamakla başlar; bu öncelikle Joomla kurulumlarını özelleştirmesi gereken site bütünleştiricilerinin menfaati için yazılmış olsa da genel ilgi alanına girer. Ardından, yardım ekranlarını yerelleştirmek isteyen çevirmenlerin ilgisini çekecek bir şey olan kendi yardım sunucunuzu nasıl kuracağınızı anlatmaya devam eder ve uzantılarından entegre yardım isteyen üçüncü taraf geliştiriciler. Son olarak, Joomla uzantılarına nasıl yardım desteği ekleneceği konusunda daha ayrıntılı bir açıklama geliştiricilere yöneliktir.

Joomla yardım sistemine giriş

Joomla yardım sistemi Joomla Yönetim panelin'de oturum açmış olan kullanıcılara içeriğe duyarlı bilgiler sağlar. Genel olarak yardım bilgilerine neredeyse tüm ekranların sağ üst köşesinde bulunan yardım araç çubuğu düğmesini tıklayarak erişebilirsiniz (Joomla ile gelen yönetici şablonlarından birini kullanmıyorsanız araç çubuğu düğmesinin başka bir yere konabileceğini unutmayın). Bu araç çubuğu düğmesini tıklattığınızda, tıklandığı ekranla ilgili bilgileri içeren yeni bir tarayıcı penceresi açılacaktır.

Yardım düğmesi olan tipik bir araç çubuğu şuna benzer:

Help16-Global.Config Toolbar-en.png

Buna ek olarak, Yardım -> Joomla Yardım menüsü öğesine tıklayarak, yardım konularının bir listesi görüntülenir. Bu konu başlıklarından herhangi birine tıklamak, aynı sayfada ilgili bilgileri ortaya çıkaracaktır.

Yardım sistemi, yerel olarak Joomla kurulumunun bir parçası olarak veya uzak bir yardım sunucusundan erişilen bilgilere erişebilir. Tam olarak çok dilli olup, resmi çevirilerden birini kullanarak veya ayrı olarak barındırılan bir yardım sunucusu kullanarak kendi yardım bilgilerinizi sağlayarak yerelleştirilebilir. Üçüncü taraf uzantı geliştiricileri, yerel bileşen dosyası yapısından veya uzak bir yardım sunucusundan tedarik ettikleri bileşenlerin yardım bilgilerini entegre edebilir. Ayrıca, site entegratörleri belirli bir Joomla kurulumunu tamamen özelleştirmek için herhangi bir veya tüm yardım ekranlarını geçersiz kılabilir.

Ayrıca bakınız