Yönetici şifrenizi nasıl kurtarır veya sıfırlarsınız?

From Joomla! Documentation

This page is a translated version of the page How do you recover or reset your admin password? and the translation is 20% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎eesti • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎português • ‎português do Brasil • ‎Ελληνικά • ‎русский • ‎فارسی • ‎ไทย • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語

Joomla! 1.5 Şifre Kurtarma

Bu sayfa yalnızca Joomla 2.5 ve üstü sürümler içindir. Joomla! 1.5 kullanıyorsanız 

talimatları burada bulabilirsiniz.

Normalde, kullanıcıları ve parolaları arka uç Kullanıcı Yöneticisi'nden ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Bunu yapmak için Süper Yönetici grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmalısınız.

Bazı durumlarda, bu mümkün olmayabilir. Örneğin, siteniz "saldırıya uğradı" ve parolaları veya kullanıcıları değiştirmiş olabilir. Ya da belki şifreyi bilen kişi artık mevcut değildir. Ya da kullanılan şifreyi unuttuysanız.

Bu gibi durumlarda Joomla! veritabanın dan değiştirmek mümkündür, böylece Süper Yönetici olarak tekrar oturum açabilirsiniz. Bunlar Joomla! yöneticileri için olası yöntemlerdir.

Sunucunuz da Joomla! kurulumu için configuration.php dosyanıza erişiminiz varsa, aşağıdaki yöntemi kullanarak şifreyi kurtarabilirsiniz.

1. FTP programını kullanarak sitenize bağlanın configuration.php dosyasını bulun ve dosya izinlerine bakın. İzinler 444 veya başka bir değer ise, configuration.php dosyasının izinlerini 644 olarak değiştirin. Bu, daha sonra bu işlemde değiştirilen configuration.php dosyasını yüklerken sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır.

2. Yapılandırma dosyasını indirin.

3. Notepad++ gibi bir metin düzenleyicisin de indirilen configuration.php dosyasını açın ve bu satırı ekleyin

public $root_user='myname';

Listemin alt kısmın da şifreyi bildiğim bir yönetici erişimine sahip bir myname ve kullanıcı adı. Yönetici erişimi olan bir kullanıcı adı yerine Yazar düzeyinde veya daha üstteki bir kullanıcı adı kullanılabilir.

4. configuration.php dosyasını kaydedin ve tekrar siteye yükleyin. Yapılandırma.php dosyasındaki izinleri 644'te bırakabilirsiniz.

Bu kullanıcı şimdi geçici bir süper kullanıcı olacak.

5. Arka uca giriş yapın ve şifrenizin olmadığı yönetici kullanıcısının şifresini değiştirin veya yeni bir süper admin kullanıcısı oluşturun. Yeni kullanıcı oluşturursanız, durumunuza bağlı olarak eski kullanıcıyı engellemek veya silmek isteyebilirsiniz.

6. İşlem bitince, configuration.php dosyasına eklenen satırı kaldırmak için uyarı kutusunun içinde görünen "Otomatik olarak denemek için burayı tıklayın" bağlantısını kullandığınızdan emin olun. Bağlantıyı kullanmayı başaramadıysanız, geri dönün ve bir metin düzenleyici kullanarak eklediğiniz satırı configuration.php dosyanızdan silin. configuration.php dosyasını siteye geri yükleyin.

7. FTP programınızı kullanarak yapılandırma.php dosyasının dosya izinlerini doğrulayın, bunlar 444 olmalı. Eklenen satırı manuel olarak kaldırdıysanız, configuration.php dosyasındaki dosya izinlerini 444'e değiştirin.

Parolalarını bilen hiçbir kullanıcınız yoksa ve ön uç kaydını kullanamazsanız, bu belgede aşağıda ana hatlarıyla belirtildiği gibi veritabanınızda değişiklik yapmanız gerekebilir.

Yöntem 2: Veritabanının Doğrudan Düzenlenmesi

Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, her ikisi de doğrudan MySQL veritabanında çalışmayı gerektiren iki diğer seçeneğiniz vardır.

Veritabanındaki Parolayı Değiştir

Yönetici kullanıcısı hala tanımlıysa, en basit seçenek veritabanındaki parolayı bilinen bir değere değiştirmektir. Bu, phpMyAdmin veya başka bir istemci kullanarak MySQL veritabanına erişmenizi gerektirir.

Stop hand nuvola.svg.png

Yeniden eriştiğinizde şifrenizi değiştirdiğiniz den emin olun

Bu talimatlar, parolayı kelimeye manuel olarak nasıl değiştireceğinizi gösterir - "secret"

 1. PhpMyAdmin'e gidin ve sol açılır liste kutusundaki Joomla sitesi için veritabanını seçin. Bu, veritabanı tablolarını ekranın sol tarafında gösterecektir.
 2. Tablo listesinde eklenen "_users" tablosunu bulun ve tıklayın (not: jos_ olmayan bir öneki olabilir, yalnızca ön ekiniz için _users tablosuna gidin).
 3. En üstteki araç çubuğundaki "Gözat" düğmesine tıklayın. Bu, bu site için kurulan tüm kullanıcıları gösterir.
 1. Parolasını değiştirmek istediğiniz kullanıcıyı bulun ve bu satırın Düzenle simgesine tıklayın.
 2. Parola alanını düzenlemenizi sağlayan bir form görüntülenir. Değeri kopyala
d2064d358136996bd22421584a7cb33e:trd7TvKHx6dMeoMmBVxYmg0vuXEA4199

Şifre alanına girin ve Git düğmesine basın. PhpMyAdmin "Etkilenen satırlar: 1" mesajını görüntülemelidir. Bu noktada, şifre "gizli" olarak değiştirilmelidir.

 1. Bu kullanıcı ve şifreyle giriş yapın ve bu kullanıcının şifresini güvenli bir değere ayarlayın. Kullanıcıların var olduğundan emin olmak için Kullanıcı Yöneticisini kullanarak tüm kullanıcıları kontrol edin. Saldırıya uğradıysanız, sitedeki tüm şifreleri değiştirmek gerekebilir.

Yeni bir Süper Yönetici Kullanıcı Ekleyin

Parolanın değiştirilmesi çalışmazsa veya hangi kullanıcının Süper Yönetici grubunun üyesi olduğundan emin değilseniz, yeni bir kullanıcı oluşturmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

 1. PhpMyAdmin'e gidin ve sol açılır liste kutusundaki Joomla! sitesi için veritabanını seçin. Bu, veritabanı tablolarını ekranın sol tarafında gösterecektir.
 2. Seçilen veritabanında bir SQL sorgusu çalıştırmak için araç çubuğundaki "SQL" düğmesine basın. Bu, "SQL sorgusu / sorguları veritabanın da çalıştır <veritabanı>" adlı bir alanı görüntüler.
 1. Bu alanda herhangi bir metni silin ve aşağıdaki sorguyu kopyalayıp yapıştırın ve sorguyu yürütmek ve yeni Yönetici kullanıcısını tabloya eklemek için 'Git' düğmesine basın.
 2. Başka bir yönetici hesabı eklemek için aşağıdaki SQL sorgusunu kullanın.
Stop hand nuvola.svg.png

Db tablonuzun ön ekiyle eşleştiğinden emin olun!

Joomla ile kullanmak için SQL kodu 2.5, 3.x, 4.x, 5.x

INSERT INTO `jos31_users`
  (`name`, `username`, `password`, `params`, `registerDate`, `lastvisitDate`, `lastResetTime`)
VALUES ('Administrator2', 'admin2',
  'd2064d358136996bd22421584a7cb33e:trd7TvKHx6dMeoMmBVxYmg0vuXEA4199', '', NOW(), NOW(), NOW());
INSERT INTO `jos31_user_usergroup_map` (`user_id`,`group_id`)
VALUES (LAST_INSERT_ID(),'8');

Bu noktada, kullanıcı adı "admin2" ve şifre "gizli" ile Joomla'nın arka ucuna giriş yapabilmelisiniz. Giriş yaptıktan sonra, Kullanıcı Yöneticisine gidin ve parolayı yeni bir güvenli değere değiştirin ve hesaba geçerli bir e-posta adresi ekleyin. "Saldırıya uğradınız" bir şansınız varsa, tüm kullanıcıların var olduğunu, özellikle de Süper Yönetici grubunun herhangi bir üyesini kontrol etmeyi unutmayın.

Stop hand nuvola.svg.png
Warning!

Yukarıdaki örneklerde, şifre "gizli" olarak değiştirilir. Diğer olası iki değer aşağıda gösterilmektedir:

- password = "this is the MD5 and salted hashed password"
------------------------------------------------------
- admin = 433903e0a9d6a712e00251e44d29bf87:UJ0b9J5fufL3FKfCc0TLsYJBh2PFULvT
- secret = d2064d358136996bd22421584a7cb33e:trd7TvKHx6dMeoMmBVxYmg0vuXEA4199
- OU812 = 5e3128b27a2c1f8eb53689f511c4ca9e:J584KAEv9d8VKwRGhb8ve7GdKoG7isMm