J4.x

J4.x:Wprowadzenie do tworzenia komponentu MVC

From Joomla! Documentation

< J4.x:Developing an MVC Component
This page is a translated version of the page J4.x:Developing an MVC Component/Introduction and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎français • ‎polski
Joomla! 
4.x
>Tutorial
Tworzenie komponentu MVC dla Joomla 4.x



Ten samouczek nauczy Cię, jak stworzyć komponent dla Joomla 4.x. Komponent to rodzaj rozszerzenia Joomla, które udostępnia użytkownikowi własne strony, zamiast rozszerzać istniejącą zawartość. Komponent jest najpotężniejszym typem rozszerzenia Joomla, zdolnym do dodania dużej ilości nowych funkcji do witryny.

Komponenty Joomla są podzielone na dwie główne części: część administratora i część witryny. Część administratora zapewnia interfejs do zarządzania komponentem, a część witryny zapewnia strony żądane przez użytkowników odwiedzających witrynę. W tym poradniku dowiesz się, jak zbudować obie części.

Bardziej szczegółowy przegląd komponentów i używanego przez nie wzorca projektowego Model-View-Controller można znaleźć w artykule Przewodnik po podstawach komponentów. Należy jednak pamiętać, że specyficzna struktura plików, standardy nazewnictwa i kod wyszczególnione w przewodniku odnoszą się do Joomla 3.x i powinny zostać zignorowane na potrzeby tego samouczka.

Wymagania

Będziesz potrzebował Joomla 4.x do tego samouczka. Programowanie dla Joomla 4.x wymaga:

  • Minimalna wersja PHP 7.2.5 do zainstalowania
  • Composer, do zarządzania zależnościami PHP
  • NodeJS w wersji 10 lub nowszej do zarządzania zależnościami front-endu
  • Baza danych MySQL w wersji 5.6 lub wyższej lub
  • Baza danych PostgreSQL w wersji 11 lub wyższej
  • System kontroli wersji Git

Jeśli nie skonfigurowałeś lokalnego środowiska programistycznego, musisz to zrobić przed przystąpieniem do tego samouczka. Aby skonfigurować lokalne środowisko programistyczne, zapoznaj się z sekcją Przewodnik po środowisku lokalnym.

Migracja z Joomla 3.x

W większości przypadków migracja z Joomla 3.x do 4.x jest prostym procesem. Większość potrzebnych zmian to zmiany nazewnictwa i odstępów między nazwami oraz przeniesienie plików. Autor zamierza stworzyć przewodnik migracji po ukończeniu tego samouczka, który zostanie tutaj połączony.

Współtwórcy