J4.x

J4.x:Joomla! Başlarken

From Joomla! Documentation

This page is a translated version of the page J4.x:Getting Started with Joomla! and the translation is 61% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎français • ‎日本語 • ‎Nederlands • ‎polski • ‎русский • ‎Türkçe
Joomla! 
4.x

Giriş

Joomla!, web içeriği yayınlamak için kullanılabilen en popüler, ücretsiz ve açık kaynaklı içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biridir. Kullanıcı dostu, genişletilebilir, çok dilli, erişilebilir, duyarlı, arama motoru için optimize edilmiş ve çok daha fazlası.

Joomla! Sürüm 4

Bu makale dizisi, daha önce Joomla! kullanmamış kişilere Joomla! Sürüm 4'ü tanıtmaktadır. Ana odak noktası:

 • Sınırlı bilgi işlem deneyimine sahip kullanıcılar
 • Küçük bir web sitesi için Joomla! kullanan kullanıcılar. (ör. kulüp, dernek, camii veya küçük işletme), ancak Joomla'nın kendisi oldukça büyük ve karmaşık web siteleri için kullanılabilir.

Joomla'yı Anlamak!

Joomla'nın nasıl çalıştığını görselleştirmede sorun yaşıyorsanız, Joomla'yı Microsoft Windows, Apple Mac OS veya Linux gibi bir işletim sistemi (OS) olarak düşünmeniz yararlı olabilir.

En önemli benzerlik, hem işletim sisteminizin hem de Joomla'nın gerçekten doğrudan kullanıma yönelik olmamasıdır. Bilgisayarınızda (ve web sitenizde) gerçekten yararlı bir şeyler yapabilmek için işletim sisteminize (ve Joomla! için uzantılar) uygulamalar yüklemeniz gerekir. Tıpkı işletim sisteminiz gibi, Joomla! da tamamen işlevsel bir web sitesi oluşturmanıza olanak sağlamak için yeterli "çekirdek" uzantılarla birlikte gelir.

Diğer benzerlikler ve farklılıklar aşağıdaki tabloda bulunabilir.

Karşılaştırma Tablosu

Joomla! konsepti İşletim Sistemi kavramı
Eklenti Eklenen Uygulama (ör. Word, Chrome, Müzik Çalar, Photoshop)
Çekirdek eklentiler Dahili uygulamalar (örneğin Başlat düğmesi, Ekran Koruyucu, Dosya Araması)
Veritabanı Dosya sistemi (bir tür Dosya)
Dosya sistemi Dosya sistemi (bir dosya türü)
Bir sayfayı görüntüleme Bir uygulamayı kullanma (Eklenmiş veya Yerleşik)
Joomla! Güncelleme İşletim Sisteminiz için güncellemeleri yükleme (Güvenlik düzeltme ekleri ve hata düzeltmeleri)
Joomla! sürümleri arasında geçiş

İşletim Sisteminizin yeni bir sürümünü yükleme
(ör. MS Windows XP'den MS Windows 7'ye geçme)

Neye İhtiyacınız Olacak

Joomla'nın Yüklü bir Kopyası

Bu derslerin bazı bölümleri için bir Joomla! web sitesinin kullanılması gerekir. Sadece malzemeyi okumak boyunca takip edebilirsiniz, ancak yapmanın ötesinde öğrenmenin daha iyi bir yolu yoktur. İşte seçenekler.

 • Joomla'nın bir kopyasını (Örnek Verilerle) kendi bilgisayarınıza kurun. Bu bazen 'yerel ana bilgisayar' kurulumu olarak anılır. Bu yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir.
 • Bir Barındırma sunucusuna Joomla'nın bir kopyasını (Örnek Verilerle) yükleyin. Bu bazen 'uzak ana bilgisayar' kurulumu olarak adlandırılır. Bu yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir.
  • Örnek Verilerle yükleme, kendi içeriğiniz için bir tane oluşturmadan önce bir Joomla! sitesini keşfetmenize olanak tanır.
 • Mevcut bir Joomla web sitesini kullan. Mevcut bir siteye içerik ekleyecekseniz ve fazla bilgisayar deneyiminiz yoksa bu iyi bir seçenek değil.

Joomla! yüklemek için ne yapmalı

 • Kendi dizüstü veya masaüstünüzde. Bir WAMP veya XAMP veya LAMP yığını kurun. Bu göz korkutucu görünebilir ancak genellikle çok kolaydır ve işletim sisteminizle birlikte kurulmuş olabilir. W, işletim sistemi yazılımınız olan Windows, Mac OS X için X ve Linux için L anlamına gelir; A, web sunucusu yazılımı olan Apache'yi temsil eder; M, veritabanı yazılımı olan MySQL (veya MariaDB) anlamına gelir; PHP için P, yaygın olarak kullanılan bir web betik dilidir. Bir Veritabanı ve Veritabanı Kullanıcısı oluşturmak için phpMyAdmin'i de kurmalısınız.
  • İşletim sisteminizin uygun yığını sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Varsa, kurulu olup olmadığını kontrol edin veya kurun. Değilse, bir indirme sitesi için web'de arama yapın. Tüm bu yazılımlar ücretsizdir! Herhangi bir kişisel ayrıntı ödemeniz veya vermeniz gerekmez. Sıkışırsanız, deneyin XAMPP.
 • On your own computer or hosting service. Download and install Joomla. Read More...

Alternatives

 • Use a Demo Installation. Many hosting services or script installer sites offer 'demo' versions of a Joomla! installation. You will at least be able to make changes, but they will not be permanent. 'Demo installations' are reset back to a 'fresh' installation state at regular intervals.
 • One-click Installation. Many hosting services offer a one-click installation of popular web site programs.

Getting Started

What to Expect

Joomla! is introduced using detailed 'hands-on' instructions about adding, altering and manipulating content. At the same time, general points about Joomla! are made which are intended to help people to learn and do more. As the tasks require more background knowledge, so there are fewer hands-on instructions and more general pointers to the extensive documentation available for Joomla!

Topics

The series is divided into multiple parts. Each topic will build upon the previous one. Alternatively, you can go right to the part containing the information sought.

Remember

As you move from one Tutorial topic to the next, you can always refer to the Glossary if you forget the meaning of common terms.

Topics

These topics should be considered the key building blocks of a Joomla! web site. They will give you a foundation upon which to build.

Articles

Articles are the core content of any Joomla! powered web site. Everyone needs to know the basics of how to edit and create them. This tutorial will help you to understand the inner workings of Joomla! articles and their integration into a web page.

Categories

Every part of Joomla! powered web site or any CMS type of web site needs a method to display and store its content logically. The usual method is by categories and subcategories. Joomla! allows for multiple ways to display and use content controlled by categorisation. This part of the Tutorial will introduce you to the uses of Joomla! categories.

Menus

Every web site has some type of navigation system, or menu. They can vary in style from web site to web site, but they all perform the same function. The menu tutorial will explain how menus control content.

Modules

As you have already learned, Extensions and Core Extensions are like a Computer Application (e.g. Word, Excel, Photoshop, Screensaver, File search). Modules are lightweight Joomla! extensions. A module's display is controlled by the Template and Menu Core Extensions. They are usually used to display information boxes alongside, above or below Articles. Common examples include a Login form and a Site Search form.

Templates

Templates control how a Joomla! powered web site appears for users, notably the colour scheme and general layout of the pages' Articles, Modules and Menus. It is possible to have more than one template so that some pages can take on a different appearance.

Summary

After you complete all Tutorial Topics, you should be able to create a simple website.

Summing it all up

 • Şablonlar, bir Joomla! web sitesinin görünümünü kontrol eder.
 • Kategoriler, web sitesi içeriğini kontrol etmek için bir organizasyon hiyerarşisi oluşturur.
 • Makaleler, web sitesi içeriğinin ana türüdür.
 • Menüler, web sitesi içeriğini (sayfaları) kullanmak veya taramak için bir gezinme yöntemi sağlar.
 • Modüller, web sitesi içeriğini (Makaleler) diğer bilgilerle birleştirmek için bir araç sağlar.