JDOC

JDOC:Joomla! Belgelerine Nasıl Katkı Sağlanır

From Joomla! Documentation

This page is a translated version of the page JDOC:How to Contribute to Joomla! Documentation and the translation is 31% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎eesti • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎português • ‎português do Brasil • ‎Ελληνικά • ‎فارسی • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎中文(台灣)‎ • ‎日本語

Joomla! Belgeleri aynı Wikipedia tarafından kullanılan yazılım ile güçlendirilmiştir. Bu büyüme ve başarı, sizinle bireyler 'e bağlı. Joomla! Projesine katkıda bulunmaya yönelik ilk adımı attığınız için teşekkür ederiz. Bu sayfada nasıl başlayacağınız ve belgeleme çabasına yardımcı olmanın çeşitli yolları gösterilecektir.

Başlarken!

There are a few things you will need to do first.

Önce yapmanız gereken birkaç şey var.

Wiki Politikasını Okuyun

Düzenlemeye başlamadan önce Joomla! Docs Wiki politikası nı incelemelisiniz.

Kullanıcı Hesabı Oluşturun

Joomla! Belgeleme Wiki'yi düzenlemek için bir kullanıcı hesabına ihtiyacınız olacaktır. Buradan birine kayıt olabilirsiniz. Daha sonra, e-posta adresinizi onayladığınızdan emin olun. E-posta adresinizin teyidi, korunan birkaç haricinde herhangi bir sayfayı düzenlemenize izin verir.

Kullanıcı Sayfası Oluştur

Bir hesap oluşturduktan sonra, e-posta adresinizi doğrulayıp giriş yaptıktan sonra bir kullanıcı sayfası oluşturmalısın. Kullanıcı sayfanızı başlatmak için hızlı bir hile:
 • Kullanıcı menüsünde Kullanıcı adı 'sayfasına gidin (veya en sağdaki açılır menüde ilk menü öğesini kullanın)
 • İşlemler açılır düğmesini tıklayın

You need to review the Joomla! Docs Wiki policy before you start editing.

Create a User Account

To edit the Joomla! Documentation Wiki, you will need a user account. You may register for one here. Afterwards make sure to confirm your email address. Confirmation of your e-mail address will give you permission to edit any page except for a few that are protected.

Note: If you do not do any edit within 5 days following the creation of your account, your account will be automatically deleted for security reasons.

Create a User Page

After you have created an account, confirmed your email address and logged in, we recommend you take a few moments to create a User page. Creating a user page serves a few purposes:

 • It lets users find out more about you.
 • It lets you make some initial edits so that the Wiki spammer and abuse filter can see that you're not a fake user. Note that for your first few edits, don't include external links as that will be what is most likely to trigger the filters.

A quick cheat to start your user page:

 • On the user menu, go to your Username page (or use first menu item on far right dropdown)
 • Click the actions drop down button
  JDOCS-actions-create-page-en.png
 • Oluştur'u tıklayın
 • Editöre kodu ekleyin {{subst:Newuser}}
 • Isa özetini doldurun (ör. Bu yeni kullanıcı sayfam)
  JDOCS-summary-form-input-en.png
 • Kaydet düğmesini tıklayın

Belgeleme Posta Listesine Katıl

Docs posta listesi. katılmanız gerekir. Gerekli değildir, ancak belgelerle alakalı olarak kaçırılmayacak tartışmalar vardır.

Joomla's official communication tool is Mattermost. See this page for information on how to join the conversation and once you're in there, join the PD Documentation channel to join the discussion on Joomla! Documentation.

Ben ilk ne Yapmalıyım?

Her zaman dikkat edilmesi gereken çeşitli belgeleme alanları vardır. Çalışmak için en rahat olanı seçerek başlayabilir veya bir defada birkaç tane üzerinde çalışarak daha fazla ilgilenebilirsiniz. Bir wiki hesabınız olduğunda, fantezi alan belgelerin herhangi bir yönünü kullanmakta serbestsiniz. Yazım düzeltmeleri ve dilbilgisi düzeltmeleri gibi en basit katkılar bile büyük bir yardım!

İçeriğinizi Yönetmeye Yardım

 1. Sayfaları düzenleme, yeniden yazma ve yeniden düzenleme. Anında yardıma ihtiyaç duyan alanlar için İhtiyaç sayfaları konusunu kontrol edin. Bunları 'İhtiyaç sayfaları' olarak adlandırırlar çünkü onları tamamlamak için küçük görevlere ihtiyaçları vardır. Bazıları içeriği incelemek veya bir resim eklemek kadar basit. Diğerleri daha fazla içerik veya iyileştirme gerektirir. Birkaç tane seçin, onlara biraz sevgi gösterin. Bu belgelerimize güvenen Joomla! kullanıcılarına muazzam bir yardımcıdır.
 1. Biraz keyifli vakit geçirin ve gereksiz olan sürümü dışındaki makalelerle (yani, 1.0 ve 1.5) göz atın veya sürümle ilgili özel bilgiler yüzünden bölünmelidir. Daha sonra makalelerdeki {{delete}}, {{merge}} veya {{JSplit}} şablonlarını kullanmaktan çekinmeyin. Bu işaretleyici şablonlarına gereksinim duyduğunu düşündüğünüz makalelere nasıl uygulayacağınızı ve uygulayacağınızı görmek için önceki şablon bağlantılarını tıklayın. Bunları bir sayfanın üst kısmına ekleyin ve sayfa işaretlenir.
 1. Yeni sayfa veya öğretici oluşturun. Yeni bir sayfa başlatmak istiyorsanız, önce kapsamlı bir araştırma yapın. Zaten varsa, yeni bir makale oluşturmaya çalışın. Konunun zaten bir makalede olup olmadığını görmek için Dokümanlar Wiki'nin arama özelliği seçeneğini kullanın. Çoğaltma birleştirilmiş ve/veya silinecek. Joomla Docs Wiki'de başkalarının çalışmalarını değiştirmek ya da yeniden biçimlendirmekten korkmayın! Bu, ortak bir belgeleme wiki'dir, yalnızca politika ve yönergeler 'e uyduğunuzdan emin olun. ##Wiki linkleri kullanma. Sayfaları standart bir sözdizimi kullanarak birbirine bağlamak çok kolaydır. Henüz var olmayan bir makaleye bağlantı oluşturursanız, bağlantı kırmızı renkte olur. Kırmızı bir bağlantı tıklattığınızda, yeni makalenin düzenleme sayfasına yönlendirilirsiniz. Metninizi yazıp kaydet'i tıklamanız yeterlidir, yeni sayfa oluşturulacaktır. Sayfa oluşturulduktan sonra, bağlantı makaleden şimdi var olduğunu belirten kırmızıdan maviye dönüşecektir.
  1. URL kullanma. Eğer sıfırdan bir sayfa oluşturmak istediğinizde kullanılır. Yeni bir sayfa oluşturmak için wiki'nin URL'sini kullanabilirsiniz. Wiki'nin bir makalesinin URL'si genellikle böyle bir şeydir: https://docs.joomla.org/YOURTITLE. BAŞLIK öğesini, oluşturmak istediğiniz sayfanın adıyla değiştirirseniz, o adın hiçbir makalesinin henüz olmadığını gösteren boş bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfayı oluştur bağlantısını tıkladığınızda, yazınızı yazarak ve 'Gönder'i tıklayarak yeni sayfayı oluşturabileceğiniz bu makalenin düzenleme sayfasına yönlendirilirsiniz.
  1. Using Wikilinks. It's very easy to link pages using a standard syntax. If you create a link to an article that doesn't exist yet, the link will be colored red. Clicking a red link will take you to the edit page for the new article. Simply type your text, click save and the new page will be created. Once the page has been created, the link will change from red to blue indicating that the article now exists.
  2. Using the URL. To use when you want to create a page from scratch. You can use the Wiki's URL for creating a new page. The URL to an article of the Wiki is usually something like this: https://docs.joomla.org/YOURTITLE. If you replace YOURTITLE with the name of the page you wish to create, you will be taken to a blank page which indicates that no article of that name exists yet. Clicking the Create this page link will take you to the edit page for that article, where you can create the new page by typing your text, and clicking Submit.
 1. Makalelerde resim güncellemeye yardımcı olun. Görüntülerinin güncellenmesi gereken sayfaların bir listesi için İhtiyaçları görüntü güncelleme kategorisini kontrol edin. Size yardımcı olacak önerilen yönergelerimiz Resim adlandırma kuralları makalesinde bulunmaktadır.

Wiki Bakımı

Bir wiki'nin bakımını yapmak ve düzenli tutmak, yöneticilerin, editörlerin ve kullanıcıların sürekli bir şekilde çalışmaları gerektirir. Dikkat edilmesi gereken görevler şunlardır: Sınıflandırma, İhtiyaçları olan sayfalara katılmak, yapım aşamasında veya sil, birleştirme veya bölme için sayfaları işaretleyerek Tüm bakım görevleri ve nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda fikirleriniz için, lütfen Dokümantasyon Bakımı sayfası sayfamızı ziyaret edin.

Belgeler Projeleri

 • Dokümanlar ekibi Başlangıç Eğitimleri üzerinde çalışıyor. Hedefimiz, bir Bağşangıç'ın kolayca takip edebileceği ve temel kavramları öğrenebilecekleri, onları anlamak ve gezinmek için kolaylaştırmaktır. Joomla! için yeni olduğunuz zamanı düşünün ve sayfaya yeni başlayanlarla birlikte uğraştığınız bir konu hakkında bir başlık ekleyin. Daha iyisi Acemi Öğreticiler Projesi'ne katılın.

Yardım Ekranları

Bilinmeyen pek çok kişiye, tüm Yardım Ekranı sayfaları bu wiki'den dünyadaki tüm Joomla Kurulumları na hazırlanır ve sunulur! Yeni başlayanlar ve hatta Joomla'nın orta derecede bilgisi olanlara gerek duyarlar.

 • Joomla! 4.x Yardım Ekranlarının tamamen oluşturulması gerekir. Onlara verdiğiniz katkılar, dünya çapındaki pek çok kullanıcı tarafından takdir edilecek ve bu önemli görevi yapmak için gönüllü arıyoruz. Bir eylem planının yanı sıra bir matrisin yerine konması gerekir.

Hatırlanması Gereken şeyler

İşte bir Joomla! Docs katkısı olarak hatırlanması gereken birkaç şey.

 • Bir sayfayı yanlış yapmaktan korkmayın, yaparsanız ve bir şeyler gerçekten yanlış geçtiğinde, düzenlemenizi geri alın. Sayfanın Görünüm Geçmiş 'sekmesini tıklayın; geri alma ve geri alma bağlantıları görürsünüz.
 • Başka bir dile tercüme edilecekleri bir makale yazın. Argo veya yerel lehç kullanma başka bir dile tercüme edilemez veya çıkarımları anlaşılabilir.

Genel Editöryal Stil Kılavuzu'nu indirip okumaktan çekinmeyin. (PDF) tüm Joomla! Belgeleri için geçerlidir. Joomla! Belgelerini nasıl yazacağınıza dair ipuçları var.

 • Yazarken izlenecek kelimeler, tam kılavuz oku … veya anında geri bildirim almak için Google Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcılarını kullanın. İkisinin de, yanlış yazılmış kelimenin altını çizen yerleşik yazım denetimi var.
 • {{inuse}} şablonunu, üzerinde çalışacağınız bir makaleye bir dakikadan fazla uzun bir süre eklemeyi unutma. Düzenleme çakışmalarını önlemeye yardımcı olur.

Yardım, ben Wiki İşaretini bilmiyorum!

Wikis ve sayfaları oluşturmak için basit biçimlendirme kullanmaya yeniyseniz, yardım için aşağıdakileri kullanabilirsiniz.

 • Yeni WikiEditor, yapı sayfalarını kolaylaştırmak için düğmeler ve hızlı bağlantılar içerir. Daha fazla butona ve hızlı biçimlendirme bağlantılarına göz atmak için 'Gelişmiş' tıklayın.
 • Temel söz dizimi komutlarını öğrenmek için JDOC'nin Wiki Kopya kağıdı

kullanın. Editörde ortak biçimlendirmeden de bir düşüş var. 'Yardım' kelimesini tıklamanız yeterlidir.

 • Hala korkuyor musun? Harika wiki sayfaları oluşturmanıza yardımcı olması için bu araçları deneyin.
 • Wiki İşaretlemesi için Microsoft Word Eklentisi, Word Belgelerini Wiki İşaretinde Kaydedin.
 • OpenOffice.org sürüm 2.4 ve sonrası bir MediaWiki dışa aktarma filtresi içeriyor. Sadece bir Yazar belgesini açın ve Dosya - Dışa Aktar'ı tıklayın. Ardından, Dosya biçimini MediaWiki'ye değiştirin.
 • İşte araçlar listesi diğer biçimleri wiki biçimlendirmesine dönüştürmek için kullanılabilir ör. HTML, Excel, CSV. Bazıları çevrimiçi dönüştürücülerdir, wiki biçimlendirmesindeki bir çıktı için HTML'yi kesip yapıştırın.
 • Glip hakkında yardım alın (orada bir Jdocs Çeviri Grubu ve diğeri JDocs Çalışma Grubu için 2 grup var).
 • Bir yöneticinin veya editörün konuşma sayfasına bir soru gönderin.