Joomla Kullanıcı Grubu/Sıkça Sorulan Sorular ve Gönderme Kuralları

From Joomla! Documentation

This page is a translated version of the page Joomla User Group/FAQs and Rules for Submission and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎italiano


Kullanıcı Gruplarını gönderen herkesin Kayıtlı JUG Dizini'ne dahil olmaya hak kazanması için uyması gereken bazı temel kurallar vardır.

Joomla! Kullanıcı Grubu Dizin için bir Kullanıcı Grubu göndererek, bu kurallara ve bağlayıcılığını kabul eder. Kullanım Şartları.

Joomla! Kullanıcı Grubu Dizinini kullanmaya devam etmeniz, listeleme veya güncelleme sırasında kurallara uymayı kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Temel Kurallar

1. Bir liste yalnızca tek bir kategoriye gönderilebilir ve listelenebilir. Birden çok kategori listeleri kaldırılacaktır.

2. Kullanıcı Grubunun adı Joomla! Kullanıcı Grubu [şehir] olmalıdır. Şehrinizde başka bir JUG varsa, farklı bir ayırt ediciyi birleştirebilir veya kullanabilirsiniz. SSS Grup Adları bölümüne bakın.

3. Bulunduğunuz Şehir, Eyalet/Bölge, Ülke ve Posta Kodu'nu Grup Konum alanına girin. Posta kodu, ilgilenen kişilerin JUK bulabilmesi için harita ve radyal aramalar için kullanılır.

4. JUG için iki farklı kişi olmalıdır. Her birinin adını ve soyadını (soyadı/aile adı) içermesi ve benzersiz e-posta adresleri olması gerekir.

5. JUG'lar bizzat karşılamak için öncelikle bulunmalı. Yılda en az iki kişi görüşmelerinde bulunmayı taahhüt etmelidir.

6. Bir Toplantı Mekanı girerek, insanlar nerede buluştuğunuzu öğrenecek ve JUG'a katılmak isteyip istemediklerine karar vermelerine yardımcı olacaktır.

7. Joomla Kullanıcı Grubu için bir takım web sitesi veya sosyal medya "sayfası" na sahip olmalısınız. JUG'a özgü olmalı ve ticari bir web sitesi olmamalıdır. Ana JUG web siteniz için aşağıdaki ortamı kullanabilirsiniz:

 • Kendi alan adına sahip bir Joomla! web sitesi (Joo/Joom/Joomla alan adının ise Marka onayı gerekebilir)

Bir joomla.com web sitesinin (Ticari marka onayına gerek yoktur)

 • Facebook sayfası (tercihen Etkinlikler listeleyebilir/yayınlayabilirsiniz)
 • Karşılama sayfası
 • Google+ Topluluk sayfası

Yukarıdaki seçeneklerden birini kullanarak bir ana JUG web sitesine sahip olmak ve ayrıca bir twitter URL'si olması iyi olacaktır. Örneğin, joomla.com web siteniz olabilir ve ayrıca Meetup'u kullanabilirsiniz. Web sitenizin URL'si, Twitter URL'si, Facebook sayfası ve Karşılaşma URL'si alanlar vardır.

JUG'nuz için (bir joomla.com değil) bir Joomla! web sitesi kullanmayı seçerseniz alan adınızı dikkatlice düşünün. Joo / Joom / Joomla ile olan herhangi bir alanın, onaylanması için Ticari marka politikası ve JUG kurallarını geçmesi gerekir.

Ticari marka incelemesi gerektirmeyen örnekler:

 • jug[city].com
 • usergroup[city].com
 • jusers[city].com

Ticari marka incelemesini gerektiren örnekleri:

 • joomusergroup[city].com
 • joomla[city].com
 • joomlausergroup[city].com

8. Joomla veya Joomla.com web siteniz, sitenin altbilgi bölümünde aşağıdaki feragatnameyi göstermelidir:

“[YOUR JUG NAME] Joomla!® ismi Open Source Matters tarafından sınırlandırılmış bir lisans ile Birleşik Devletler ve diğer ülkelerde kullanılmaktadır. İsim veya logo Joomla! Projesi ya da Open Source Matters ile organik bağı bulunmamaktadır.”

Bir meetup.com sayfası kullanıyorsanız, lütfen bu feragatname "Bu grup hakkında" sayfasına ekleyin. Facebook veya Google + Topluluk sayfalarını kullanıyorsanız, lütfen bu feragatnameyi Topluluk hakkında veya Hakkında sayfasına ekleyin.

9. Bir Joomla veya Joomla.com sitesi veya Meetup.com kullanıyorsanız, "Joomla!" sözcüğünün ilk kullanımı (tek başına - Joomla! Kullanıcı Grubu [şehir] ile DEĞİL), yanında bir ® (& reg;) simgesi olması gerekir Bu gibi: Joomla!®

10. Grup Açıklamaları, JUG hedeflerine, ulaşmak/öğretmek istediğiniz insanlara ve grubunuzun neyle ilgili olduğunu içermelidir. Tanım, JUG katılmak isteyen ziyaretçilere, tipik bir toplantıda neler bekleyebilecekleri konusunda fikir verecektir. Grup açıklamaları İngilizce olmalıdır, ancak İngilizceye ek olarak kendi dil çeviriniz de olabilir.

11. Grup Resimleri/Logo:

Girişiniz için bir Grup Resmi olması gerekmiyor. Muhtemelen web sitenize bir resim veya logoya sahip olmak isteyeceksinizdir. Logonuz için yönergeler aşağıdaki gibidir:

Joomla! Marka İşaretini veya logoyu kullanamazsınız.

Joomla Kullanıcı Grubu [Şehri] kelimesini kullanan JUG'niz için benzersiz bir logoya sahip olmalısınız. Sözcüklerin hepsinin tek bir satırda olması gerekmez, ancak bunlar sırayla olmalıdır. JUG [şehir] logosunu kullanmaktan kaçınmak bazı ziyaretçiler için kafa karıştırıcı olabilir.

Yaratıcı ol. Kasabanız için bir şeyler ifade eden bir şey kullanın veya sadece metin kullanın, sadece Joomla yoncası veya e-postasını kullanmayın.

JUG Dizini'ndeki Joomla! Kullanıcı Grubu Listenize geri bağlanmadan bir logo olarak onaylandığınız da aldığınız Kayıtlı Joomla! Kullanıcı Grubu logosunu kullanamazsınız. Bu, girişinize tekrar bağlanmanıza izin vermediğinden herhangi bir sosyal medya sitesinde kullanılamaz demektir. JUG Dizini'ndeki girişinize tekrar bağlandığı sürece web sitenizde veya buluşma sitenizde kullanabilirsiniz.

Dizindeki JUG listesi için ideal logo boyutu 270x270'tir. Dosya türü .jpg veya .png olabilir.

12.

Giriş yapabilir ve girişinizin birçok alanını kendiniz değiştirebilirsiniz. Community.joomla.org'a giriş yaptıktan sonra Ana Menü'den Kullanıcı Grupları -> JUG Listem'e gidin. Bir onaylama işlemine onay gerektiren aşağıdaki alanları (https://community.joomla.org/helpdesk/user-groups-support/department/joomla-user-group-support.html) değiştiremezsiniz:

 • Grup Adı
 • Kategori (ülke)
 • Logo / Avatar
 • İkinci Kişi Adı
 • İkinci İletişim E-postası
 • Sahibinin Kullanıcı Kimliği
 • Web Sitesi URL'si
 • Facebook URL'si
 • Twitter URL'si
 • Karşılaşma URL'si
 • Diğer Sosyal 1 URL
 • Diğer Sosyal 2 URL

13. Kaydınızı güncel tutmak için onaylayın.

14. Sites acting as umbrella sites must not describe themselves as, nor offer, registered Joomla User Group status.

15. Dizinde listelenen siteler Kayıtlı Kullanıcı Grubu logosunu görüntüleyebilir ve girişlerine geri bağlantı kurabilir.

16. Ülke/kıta çapında Kullanıcı Grupları şu anda yalnızca özel durumlarda kabul edilecektir.

17. Mümkün olduğunca gruplar katılmak için özgür olmalıdır. Kullanıcı grupları, uygun olduğunda üyelik için sadece nominal bir ücret talep etmeli ve kar amacı gütmemelidir.

18. Belirli bir kategoriye atama JUG ekip editörlerinin takdirindedir.

Feragat

JUG Ekibinin kendi takdirine bağlı olarak, her bir katılımcı seviyesinde hangi faydaların sunulduğuna ilişkin kuralları belirleme ve gözden geçirme hakkı vardır. Joomla Kullanıcı Grubu Ekibi, bu kuralları, önceden bildirilmeksizin revize edilmiş kuralları göndererek değiştirebilir.

Herhangi ticari markası sorunları için OSM (Open Source Matters) geçilecek.

Genel Sorular

Bir gruba nasıl kayıt olurum?

Joomla! Kullanıcı Grubu Yardım Masasını ziyaret edin. Giriş yapın ve yeni bir bilet bilgileri doldurun. JUG Ekibi daha sonra verdiği bilgileri inceleyecek. Sorunlar varsa, JUG Ekibi bileti cevaplayacak ve neyin çözülmesi gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Mükemmelse, grupların onayından biletle haberdar olursun.

Kayıtlı bir grup olma şartları nelerdir?

Yukarıda kayıtlı Joomla! Kullanıcı Grubu olma şartları için Sunulan Kurallar bölümüne bakınız.

İnsanlar bir grubun kayıtlı olup olmadığını nasıl bileceklerdir?

Onaylandıktan sonra, kayıtlı gruplara, web sitelerinde kullanılacak bir rozet için bir indirme bağlantısı da dahil olmak üzere, onlara yardımcı olacak ek bilgiler içeren bir onay e-postası gönderilecektir. Bu rozet, dizindeki JUG listesine geri bağlanmalıdır, bu nedenle sosyal medya sitelerinde kullanılamaz. Kayıtlı kullanıcı grubu da dizinde listelenir.

Onaylandıktan sonra resmi bir Joomla! Kullanıcı Grubu muyuz?

Hayır, tanınmış bir Joomla! Kullanıcı Grubu sizsiniz. "Resmi Joomla! Kullanıcı Grubu" diye bir şey yoktur. Joomla! kullanıcı grupları, Joomla! tarafından yetkilendirilmemiş, sponsor olunmuş veya başka şekilde onaylanmayan bağımsız kuruluşlardır. Bölgemde zaten bir grup var, yine de bir gruba başlayabilir miyim?

Artık bir dizine sahip olacağımızdan, radyal aramaların yanı sıra yorumlarınız olacağından, şehir veya bölge başına birden fazla JUG'ye izin verilecektir. Bir şehirde veya bölgede daha küçük grupların birleştirilmesi teşvik edilecektir, ancak gerekli değildir.

İstediğimiz tek şey, bölgenizde bir grup varsa, farklı bir ad seçersiniz. Örneğin, Joomla! Kullanıcı Grubu Mars zaten varsa, lütfen grup kelimesini, mevcut diğer grup yapısı açıklamalardan birine değiştirin: kulüp, kuruluş, toplum veya ağ.

Sanal bir gruba katılabilir miyim?

Kayıtlı olmayan sanal gruplar, aynı görüşlü insanlarla tanışmak için harika bir yoldur, ancak şu anda JUG dizininde listelenemezler.

Şahsen toplantıları desteklemek için var olan sanal grupları Kullanıcı Grubu dizininde listeleme planımız yok.

Grup listem askıya alınabilir mi?

Evet, nadir durumlarda. İletişimin olmaması ve / veya JUG Ekibi taleplerine uyulması, listenin yayından kaldırılmasına neden olabilir. İletişim için izin verilen standart süreler 14 gündür. Sizinle iletişim kurmaya çalışırsak ve sizden 14 gün içinde haberim yoksa, iletişim kurulana kadar girişi geçici olarak yayından kaldırabiliriz.

Bu SSS'da sorumu cevap bulamazsam?

JUG Ekibi ile jugs@community.joomla.org adresinden temasa geçin ve ekibimizden birinin yardımından memnuniyet duyarız.

Sunulması için herhangi Kurallar var mıdır?

Evet. Bir liste göndermeden önce lütfen Yukarıdaki Gönderme Kurallarına bakın.


Grup İsimleri

Grubuma nasıl isim verilir?

Kayıtlı grupların tümünün bu yapıya sahip isimleri olacaktır: Joomla! Kullanıcı X Y.

X, grubun yapısını tanımlayan, grup, kulüp, organizasyon, toplum veya ağ gibi uygun bir kelimedir.

Y, şehrinizin adı olacak uygun bir coğrafi tanımlamadır. Devlet, il ve ülke adları artık adının bir parçası olarak izin verilecektir.

Örneğin:

 • Joomla! Kullanıcı Grubu Mars
 • Joomla! Kullanıcı Ağı Pluto.

Joomla! Kullanıcı Grubunun [şehir] yerel dil sürümünü kullanabilirsiniz, ancak bu grup başlık kutusundaki İngilizce sürümünü takip etmelidir

Grubun "grup" olarak çağrılması gerekiyor mu?

Hayır. Kayıt formunu doldurduğunuzda, Açık Kaynak Konunun onayına bağlı olarak, organizasyon, ağ, kulüp, buluşma veya yerel terim gibi başka bir dönem seçme seçeneği sunulacaktır. Kültürünüzde ve yapmayı planladığınız şey açısından mantıklı bir seçim yapın.

"Joomla! Kullanıcı Grubu", bir kuruluş için gayri resmi bir ad olabilir mi?

Evet, kuruluşun yasal adı Joomla! veya Açık Kaynaklı Konuları içermediği ve hiçbir karışıklık yaratılmadığı sürece.

Kayıtsız gruplar, Joomla! veya Joomla! Kullanıcı Grubu adını kullanabilir mi?

Hayır, bu şartlar yalnızca kayıtlı gruplar tarafından kullanılabilir.

'Gruplar veya kuruluşlar "kullanıcı grubu" sözcüklerini adlarına çevirebilir mi?

Evet, 'kullanıcı grubu' terimini kendi dilinize tercüme edebilirsiniz.

Joomla! adı, Roman olmayan karakterlerle sunulabilir mi?

Hayır, Joomla! adı bir ticari markadır, bu nedenle değiştirilemez.

Alan Adları, Joomla! Logo ve Ticari Marka

Girişime kendi URL'mi ekleyebilir miyim?

Evet, tüm Marka ve logo gereksinimleri OSM tarafından tamamlandığında ve onaylandıktan sonra girişinize eklenecektir.

 • Ticari bağlantılara örneğin www.hostingco.com izin verilmez.
 • Meetup.com, Facebook grupları/sayfaları, LinkedIn grupları, Google+ Topluluğu vb. Gibi topluluk bağlantılarına izin verilir.
 • http://www.joomgroupe.fr gibi Joomla! Topluluklarına da izin verilir (ancak Ticari marka onayını gerektirebilir).

Alan adınızda Joomla, Joo veya Joom Ticari Marka onay kelimesi yer alıyorsa ve URL, onaylana kadar sitede listelenmeyecektir. Uygunluk kontrolü, kayıt işleminizin bir parçası olarak yapılır. Gönderilen tüm bağlantıların kayıt sırasında erişilebilir olması gerektiğini lütfen unutmayın - Siteniz çevrimdışı modda ise, lütfen ekip tarafından notlar bölümünde incelenecek bir kullanıcı adı ve parola sağlayın.

Ticari marka onayı nasıl alırım?

Joomla! adı ve logosu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve başka yerlerde Açık Kaynak Konusunda Tutulan Ticari Ticari Markalardır. OSM'den bu ticari markaları kullanma izni genellikle gereklidir ve yalnızca belirli kurallara tabi olarak verilir. Buna rağmen, Joomla! ticari markasının (ad veya logo) kullanımı izin gerektirmeyen bazı özel koşullar vardır. JUG Ekibi, Ticari Marka onay sürecini izlemenize yardımcı olabilir. Alanınız üzerinde, Joo/Joom/Joomla kelimesi de dahil olmak üzere Ticari Marka onayını almak için, gönderimlerle ilgili tüm kurallara uyulmalıdır.

JUG alan adınızda, Joo/Joom/Joomla sözcüklerini içeren Trademark onayıyla ilgili yardım almak için iki yol vardır:

 1. Alan adını satın almadan önce, düşünmekte olduğunuz etki alanıyla jugs@community.joomla.org adresine e-posta ile gönderin. Bu, herhangi bir koşulda onaylanmayacak bir alan seçerseniz (ülke düzeyindeki alan adı, karışıklık yaratan şey veya endişelerimiz olan başka herhangi bir şeyi seçerseniz) hayal kırıklığını hafifletebilir.
 2. Alan adı satın alın ve daha sonra Siteyi Gönderim Kurallarına (yukarıdaki) uygun olarak JUG'a hazır hale getirin. Ardından, web sitenizin URL'sini alan adınız olarak girişinizi gönderin. Tüm incelemeleri geçecek ve onaylandıysa size bildirilecektir.

Kayıtlı gruplar sitelerinde Joomla! logosunu kullanabilir mi?

Onaylanan kayıt edilmiş gruplar, Joomla'ya bir bağlantı eklenmesi şartıyla, Joomla! Marka Kılavuzuna uygun olarak logolar kullanabilirler. Joomla! logosu ana JUG logosu olarak kullanılamaz. Sitemde resmi Joomla! logosunu kullanabilir miyim?

Evet ve Hayır.

Hayır, JUG logonuzda değil (benzersiz olması gerekir - bununla ilgili daha fazla bilgi için Temel Kurallara bakın). Evet, web sitenizin içeriğinde. İlk olarak, https://tm.joomla.org/contact adresinde yapılabilecek koşullu kullanım için başvurmanız gerekir.

Ticari Marka Sıkça Sorulan Sorular

Ticari Marka Politikası

Ticari Marka Kılavuzunu nerede bulabilirim?