Yayın Öncesi Testi

From Joomla! Documentation

This page is a translated version of the page Pre-Release Testing and the translation is 42% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎français

Joomla'nın küçük güncellemeleri her altı (6) Salı günü yayınlanır. Yayınlanmadan bir hafta önce, güncelleme RC (Sürüm Adayı) için ayarlandı ve test için hazır. Bu tür testleri yapmak için insanlara ihtiyaç vardır. Ne kadar çok kişi test ederse, o kadar iyi sürümler olabilir.

2020-2021 Çıkış Tarihleri

 • 2 Mart 2021
 • 13 Nisan 2021
 • 25 Mayıs 2021
 • 6 Temmuz 2021
 • 17 Ağustos 2021
 • 28 Eylül 2021
 • 9 Kasım 2021
 • 28 Aralık 2021

İpucu: Bu tarihlerin her birinden bir hafta önce yinelenen bir takvim etkinliği ekleyin ve Joomla! Projesi testlerinin çıkmadan önce yayınlanmasına yardımcı olun.

RC'ler Nasıl Test Edilir

Bir Geliştirme Konumu Ayarlayın

 1. Kullanacağınız web sitesini kullanarak test etme izniniz olduğundan emin olarak test etmek istediğiniz sitenin yedeğini alın. Önerilen bir aracı kullanabilirsiniz (sayfanın alt kısmına bakın) veya bunu manuel olarak yapabilirsiniz.
 2. Devam etmeden önce teknik gereksinimler ortamınızın gereksinimleri karşıladığından emin olun.
 1. Geliştirme sitenizi geri yüklemek için yeni bir veritabanı ve yeni kullanıcı oluşturun.
 2. Çalışmak için bir test sitesi veya inşa alanı oluşturun ve sitenizin yedek kopyasını aşağıdaki yerlerden birinde geri yükleyin:

RC'yi yükleme

 1. Geliştirme siteniz kurulduktan sonra Bileşenler -> Joomla! Güncelle öğesini ve ardından üst araç çubuğundaki Seçenekler düğmesini tıklayın.
 2. Kanalı Güncelle alanında Test Ediliyor seçeneğini seçin. Minimum Stabilite alanında, Stabil seçeneğini seçin.

File:Pre-Release Testing-Options tr.jpg

 1. Üst araç çubuğunda Kaydet ve Kapat seçeneğine tıklayın.
 2. Güncellemeyi sonraki sayfada çalıştırın.

Test, Test, Test

Normalde yaptığınız her şeyi web sitenizde test edin. Arka ucu ve ön ucu kontrol edin. Yardımcı olmak için, öğeleri şurada da test edebilirsiniz:yayın kontrol listesi. Her sürümün e-tabloda yeni bir sekmesi olacaktır. D sütunundan başlayarak adınızı ekleyin ve test edilecek her öğeyle ilişkili hücrede başarılı/başarısız olduğunu bildirin. CMS Yayın Ekibi, bunu kolaylaştırmak için bir bileşen üzerinde çalışıyor. Bu belgeleri kullanıma sunulduğunda güncelleyeceğiz.

CMS Yayın Ekibinin belirli öğeleri olabilir. Bu öğeler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sosyal medya platformlarında bulunacaktır. Joomla! Forum.

Sorunlar bulunursa veya bir sorunu tartışmanız gerekiyorsa, lütfen bunları bildirin issues.joomla.org. Bunu yapmak için bir Github hesabına ihtiyacınız olacak. Sorunların/hataların nasıl bildirileceği hakkında daha fazla bilgi için Hataları ve sorunları dosyalama lütfen bakın.

ÖNEMLİ: Bir güvenlik sorununu tartışmanız gerekiyorsa, issues.joomla.org. Bunun yerine, ayrıntıları içeren bir e-posta gönderin. security@joomla.org.

Üçüncü taraf bir eklentiyle ilgili bir sorun bulursanız, lütfen bunu doğrudan geliştiriciye bildirin. Bunu Joomla! Projesine bildirmeyin.

Bitirme

Testi tamamladıktan sonra geliştirici örneğini sunucu (veya yerel) ortamınızdan kaldırın. Bir sonraki sürüm testinde kullanamayacaksınız, bu yüzden kaldırmak en iyisidir. Ancak olduğu yerde bırakmak istiyorsanız, dizine eklenmediğinden emin olmak için üzerine bir .htcccess parola koruması koyun. Barındırma sağlayıcınız, bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar sağlayabilmelidir.

Önerilen Araçlar