Joomla! yamalarını Test etme

From Joomla! Documentation

This page is a translated version of the page Testing Joomla! patches and the translation is 43% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎português do Brasil • ‎Ελληνικά • ‎русский

Tüm yazılımlarda düzeltilmesi gereken hatalar vardır, bu aynı zamanda Joomla! gibi Açık Kaynak yazılımında da geçerlidir. Joomla'nın kaynak kodu internet üzerinde merkezi bir konumdadır ve herkese açıktır. Joomla! ile hata veya sorun yaşayan herkes rapor verebilir.Dosyalama hataları ve sorunları için bir rehber şu adreste bulunur: Hata ve sorunların bildirilmesi

Bildirilen hatalar çözülecek ve sonunda teste ihtiyaç duyulacaktır. Bu sayfada, önerilen çözümleri test ederek Joomla projesine nasıl katkıda bulunabileceğiniz açıklanmaktadır. Herhangi bir kodlama bilgisi olması gerekmez; test etmek için bir Joomla kurulumuna ihtiyacınız vardır. 

Test etmek için Hızlı Başvuru Kılavuzu'na şu adresten ulaşabilirsiniz: Joomla! yamalarının test edilmesi Hızlı Başvuru Kılavuzu

Joomla hazırlama kodu

Joomla! hazırlama kodu üzerinde çalışılmakta olan en yeni koddur. Tüm hata düzeltmeleri ve yeni özellikler bu koda uygulanır.

Joomla hazırlama kodu https://github.com/joomla/joomla-cms adresinde bulunur; bu, kurulması gereken koddur. Bunun nasıl yapılacağı, test hazırlığı bölümünde biraz altında açıklanmıştır.

Sorun izcisi

Joomla için sorun-izcisi burada yer almaktadır: http://issues.joomla.org

Joomla issue tracker-en.png

Liste, yeni ve eski izci öğelerini gösterir, ancak Arama araçları altındaki filtreleri kullanarak durum değiştirilebilir. Yamanın bulunduğu izleyicideki tüm öğelerin başlığının yanında bir sürüm numarası vardır.

  • PR-hazırlama: Bu Joomla 3.7.x
  • PR-4.0-dev: Bu Joomla 4.0

Yeni sürümler gelip eski versiyonları giderken Bu etiketler gelecekte değişecektir.

Durum önemlidir ve bu bir açıklamadır:

Yeni - Bir sayı bildirildikten hemen sonra bu durum geçerlidir. Bir hata bulduğunuzda, hatayı nasıl yaptığının bir açıklaması oluşturun. Sorunu test eden kişiler daha sonra düzeltme ekini nasıl test edeceğini bilir.

Doğrulandı - İzci ekibi sorunu yeniden üretti. Kodlama ekibi bir çözüm arayacaktır.

Beklemede - Konu için bir çözüm bulunmuştur. Test edilebilir bir yama eklenmiştir. Sorunun test edilmesi gerekiyor. Başlıkın yanındaki etikete dikkat edin, bu Joomla sürümünün yamanın uygulanabilir olduğunu gösterir.

İşlemeye hazır - Düzeltme eki başarıyla test edildi ve kod işlenebilir.

Kapalı - Bu durum, başka işlem yapılmasına gerek duymayan tüm konular içindir.

Filtreleme, sorun izleyici için yararlıdır. İzleme, güncellenen bir konuyla ilgili bildirim almak için yararlı olabilir.

Temel olarak, "Beklemede" durumuna sahip olan sorunları test etmeye başlıyorsunuz.


Test hazırlığı

Önce ana kodu Joomla GitHub deposundan alınmalıdır. Joomla ana kodunu indirmenin birkaç farklı yolu var ancak burada yalnızca indirme seçeneğini tartışıyoruz.

Klasör oluşturun

Öncelikle yerel web sunucusunda veya tarayıcı aracılığıyla erişilebilen hosting hesabında bir klasör oluşturmamız gerekir. bugtesting klasörü oluşturun ve Gezgin veya Bulucu aracılığıyla bu klasöre gidin.

Joomla! İndir

Joomla GitHub location gidin ve ZIP İNDİR'e tıklayın.

Joomla github-en.png

Bu, bir ZIP dosyasında Joomla ana kodunun bir kopyasını alacaktır. Dosyayı geçici bir yerde sıkıştırın, joomla-cms-staging adlı bir klasör görünür. Bu klasörün içinde Joomla ana kodu var. Joomla-cms-hazırlama klasörüne gidin ve tüm içeriği bir önceki adımda oluşturduğunuz bugtesting 'klasörüne kopyalayın.

After that you have to set up your system. For more information see https://docs.joomla.org/J4.x:Setting_Up_Your_Local_Environment/en.

Şimdi, yerel bir web sunucusu kullanıyorsanız veya bir hosting hesabından birini kullanıyorsanız, hosting hesabı için uygun URL'ye gidin ve Joomla'yı yükleyerek kurabilirsiniz. Joomla'nın düzenli yükleme işlemini göreceksiniz. http://localhost/bugtesting Örnek veriler için: İngilizce (GB) örnek verilerini test edin

Bu önemlidir, böylece herkes aynı verileri test etmek için kullanır!

Kurulum klasörünün kaldırılması gerekmez; böylece, gerekirse her şeyi kolayca yeniden kurabilirsiniz.

Yama Testini İndir

Yamaları test etme sürecinde size yardımcı olması için Patch Tester adı verilen bir Joomla uzantısı geliştirildi. Düzeltme Test Cihazı Test sayfası yayınlarından indirilebilir ve daha sonra Joomla'daki Uzatma yöneticisi aracılığıyla yüklenebilir.

The page you are presented with has the Patch Tester 3.0.0 Release Candidate for use on Joomla 3 Sites and the Patch Tester 4.0.0 Release Candidate for use on Joomla 4 sites. Note that the files to download are hidden in the Assets drop-down which when clicked will review the download file formats and the source code. Once downloaded it can be installed via the Extension Manager in Joomla.

Yama Testini kullanmak için bir GitHub hesabı gereklidir; bunun nedeni Yama Testi aracılığıyla yapılabilecek genel taleplerin sayısının sıkı bir sınırlamasıdır. Bu sayfasında bir GitHub hesabı için kayıt olabilirsiniz.


Kurulum Yaması Test

GitHub hesap ayrıntıları Yama Test Cihazı'nın ayarlarına girilebilir. Yama Deneycisi yüklendikten sonra Bileşenler'e gidin -> Joomla! Patch Tester'ı tıklayın ve sağ üst köşedeki Seçenekler'i tıklayın. Seçenekler sayfası görüntülenir ve üç sekme vardır. GitHub Deposu adlı ilk sekmede hangi depoyu kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Varsayılan olarak bu Joomla! CMS'dir.


Patchtester repo-en.png

GitHub Kimlik Doğrulaması adlı ikinci sekmesinde, bir simge kullanırsanız GitHub kullanıcı adınızı, şifrenizi veya belirteçinizi girebilirsiniz.

Joomla PatchTester Github credentials.png


Hesap bilgilerinizi girdikten sonra Kaydet ve Kapat'a tıklayın. Tekrar Yama Testine geri dönün, sol üst köşedeki Verileri Al'ı tıklayın.

Artık test etmeye hazırsınız.

Test etmek istediğiniz sorun izleyici veya "Şanslı hissediyorum" düğmesini kullanarak bir sorun bulun. Önce sorunu yeniden oluşturup oluşturamayacağınızı kontrol edin. Sorunu çoğaltabilirseniz, düzeltme ekini yükleyebilirsiniz.

Düzeltme Eki Yükleme

Yama Testi üzerinde çalışmakta olduğunuz (kısmi) başlık veya kimliği bulun. Bir izleyicinin başlığı şu şekildedir:

[#4308] - Fixed event dispatching inconsistencies leading to incomplete API

Beside the # is the ID and behind the - sign comes the title.

Düzeltme eki bulunursa mavi düğmeye tıklayın, Yama Uygula. Hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin ve yeni hataların olup olmadığını kontrol edin

Test sonuçlarının kaydedilmesi

After testing, please add your test result in the test overview (use the button "Test this"). Now you only need to add a comment if you have extra information or if you test unsuccessful. As the Tracker now automatically add a comment that you test it. It must also be noted that it is much better if you can test patches in a multilingual environment (with at least 3 content languages published) as there can be issues triggered only in such environment.

The new Test This button and how to use it

Düzeltme yamasını geri al

Bir yama test edildikten sonra artık gerekli değildir ve test kurulumunuzdan kaldırılabilir, böylece her zaman temiz bir sistemle test edilirsiniz. Yama Deneycisine geri dönün ve yive Döndür düğmesini yeşil renkte tıklayın. Bu düzeltme ekini kaldırır ve bir sonraki sayıyı test etmeye başlayabilirsiniz.

Testing patches using Git

Since the Patch Tester cannot be used for all patches to test, sometimes we must use another way. The Patch Tester replaces the complete file and does not only apply the changes of the pull request, so you may not be testing an issue in an isolated state. To truly test a patch with only the changes made in the patch, we must use Git. The reason is that Git can apply a patch with only the changes in that patch. Git does this using a diff file. The prerequisites to be able to use the below method are:

  • Joomla is installed using Git
  • cURL is installed

Getting the diff

To get a diff from a pull request is rather easy. Let's say the URL to the pull request is

https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452

To get the diff, all you need to do is add .diff after the URL, so it becomes

https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452.diff

Testing the diff

Before you apply the diff, you can first check if the diff can be applied, a sanity check. Go to the root of your Joomla installation and run the following command:

curl -L https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452.diff | git apply --check

Applying the diff

After the diff has been tested and there are no errors, the diff can be applied by running the following command:

curl -L https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452.diff | git apply

With the diff applied you can run your tests and record your test results as explained above. If needed, you can apply multiple diffs at once as long as they do not overlap each other. In some cases this is needed when there are multiple pull requests that need to be combined to be tested.

Reverting the diff

Once you are done with testing you can cleanup the system by revering the diff with the following command:

curl -L https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452.diff | git apply -R

To verify that everything is clean you can run

git status

You should get the notice:
nothing to commit, working directory clean

In case the system is not clean you can get a notice like this:

There are changed files in the working directory

In case you see changed files but you have not made any changes you can cleanup the system with

git reset --hard HEAD

Now all should be clean

If you have become enthusiastic to test, give it a try. It takes a bit of effort to set everything up but once that is done, it is fun and easy! In addition you are also contributing to Joomla!.

Prebuild packages

For all people who test Pull Requests for J4: At the bottom of each new PR's is now a link to download an update packages containing the changes from this specific PR. Maybe you have to expand the details for the tests first. For this click on Show all checks.

Maybe you have to expand the details for the tests first. Then you see the link to the download. Click on Details.

Then you see the link to download.

The link leads to a download page for that PR where you can download full install packages and update packages.

Then you see the link to download. This will get you a copy of the Joomla 4.-dev code inclusive the patch in a ZIP file. Unzip the file in a temporary location, a folder named Joomla_[Version]+[Number of Path]-Development-Full_Package will appear. For Version 4.0.0-beta1-dev and PR-number 28462 this will be for example Joomla_4.0.0-beta1-dev+pr.28462-Development-Full_Package. Now we need to create a folder on either the local web server or the hosting account that can be accessed via the browser. Create the folder bugtesting and go to this folder via Explorer or Finder. Go into the Joomla_[Version]+[Number of Path]-Development-Full_Package folder and copy the complete contents to the folder bugtesting that you created in the previous step.

Now you can install Joomla by navigating to http://localhost/bugtesting if you are using a local web server, if you use one on a hosting account, navigate to the appropriate URL for the hosting account.

Set up your sytem. For testing a PR, people who don't have a git clone and do not have Composer or Node.js can download and install the full install package. If a PR modifies update SQL scripts or other things related to updating, testers can install a 3.10-dev nightly or 3.10 beta and use the update package of that J4 PR to test updating to J4.

Videolar

How to test patch for Joomla 4

Bu video serisiyle yamanın nasıl test edileceğini öğrenin Nasıl Yapılır Yama Testi Joomla kodu::

  • Bölüm 1: Giriş

  • Bölüm 2: Neard Web Sunucusu kurulumu

*Bölüm3: Örnek soru testi.

How to test Prebuild packages for Joomla

Joomla has instigated a new method of testing pr's that will greatly benefit those on shared hosting. Or those who simply want a simple pr testing method.

Link

Brian Teeman: A Dummies Guide to Joomla Bug Testing