Joomla! yamalarını Test etme

From Joomla! Documentation

This page is a translated version of the page Testing Joomla! patches and the translation is 73% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎español • ‎français • ‎Bahasa Indonesia • ‎Nederlands • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎Türkçe

Tüm yazılımlarda düzeltilmesi gereken hatalar vardır, bu aynı zamanda Joomla! gibi Açık Kaynak yazılımında da geçerlidir. Joomla'nın kaynak kodu internet üzerinde merkezi bir konumdadır ve herkese açıktır. Joomla! ile hata veya sorun yaşayan herkes rapor verebilir.Dosyalama hataları ve sorunları için bir rehber şu adreste bulunur: Hata ve sorunların bildirilmesi

Bildirilen hatalar çözülecek ve sonunda teste ihtiyaç duyulacaktır. Bu sayfada, önerilen çözümleri test ederek Joomla projesine nasıl katkıda bulunabileceğiniz açıklanmaktadır. Herhangi bir kodlama bilgisi olması gerekmez; test etmek için bir Joomla kurulumuna ihtiyacınız vardır. 

Test etmek için Hızlı Başvuru Kılavuzu'na şu adresten ulaşabilirsiniz: Joomla! yamalarının test edilmesi Hızlı Başvuru Kılavuzu

Joomla hazırlama kodu

Joomla! hazırlama kodu üzerinde çalışılmakta olan en yeni koddur. Tüm hata düzeltmeleri ve yeni özellikler bu koda uygulanır.

Joomla hazırlama kodu https://github.com/joomla/joomla-cms adresinde bulunur; bu, kurulması gereken koddur. Bunun nasıl yapılacağı, test hazırlığı bölümünde biraz altında açıklanmıştır.

Sorun izcisi

Joomla için sorun-izcisi burada yer almaktadır: http://issues.joomla.org

Joomla issue tracker-en.png

Liste, yeni ve eski izci öğelerini gösterir, ancak Arama araçları altındaki filtreleri kullanarak durum değiştirilebilir. Yamanın bulunduğu izleyicideki tüm öğelerin başlığının yanında bir sürüm numarası vardır.

  • PR-hazırlama: Bu Joomla 3.7.x
  • PR-4.0-dev: Bu Joomla 4.0

Yeni sürümler gelip eski versiyonları giderken Bu etiketler gelecekte değişecektir.

Durum önemlidir ve bu bir açıklamadır:

Yeni - Bir sayı bildirildikten hemen sonra bu durum geçerlidir. Bir hata bulduğunuzda, hatayı nasıl yaptığının bir açıklaması oluşturun. Sorunu test eden kişiler daha sonra düzeltme ekini nasıl test edeceğini bilir.

Doğrulandı - İzci ekibi sorunu yeniden üretti. Kodlama ekibi bir çözüm arayacaktır.

Beklemede - Konu için bir çözüm bulunmuştur. Test edilebilir bir yama eklenmiştir. Sorunun test edilmesi gerekiyor. Başlıkın yanındaki etikete dikkat edin, bu Joomla sürümünün yamanın uygulanabilir olduğunu gösterir.

İşlemeye hazır - Düzeltme eki başarıyla test edildi ve kod işlenebilir.

Kapalı - Bu durum, başka işlem yapılmasına gerek duymayan tüm konular içindir.

Filtreleme, sorun izleyici için yararlıdır. İzleme, güncellenen bir konuyla ilgili bildirim almak için yararlı olabilir.

Temel olarak, "Beklemede" durumuna sahip olan sorunları test etmeye başlıyorsunuz.


Test hazırlığı

Önce ana kodu Joomla GitHub deposundan alınmalıdır. Joomla ana kodunu indirmenin birkaç farklı yolu var ancak burada yalnızca indirme seçeneğini tartışıyoruz.

Klasör oluşturun

Öncelikle yerel web sunucusunda veya tarayıcı aracılığıyla erişilebilen hosting hesabında bir klasör oluşturmamız gerekir. bugtesting klasörü oluşturun ve Gezgin veya Bulucu aracılığıyla bu klasöre gidin.

Joomla! İndir

Joomla GitHub location gidin ve ZIP İNDİR'e tıklayın.

Joomla github-en.png

Bu, bir ZIP dosyasında Joomla ana kodunun bir kopyasını alacaktır. Dosyayı geçici bir yerde sıkıştırın, joomla-cms-staging adlı bir klasör görünür. Bu klasörün içinde Joomla ana kodu var. Joomla-cms-hazırlama klasörüne gidin ve tüm içeriği bir önceki adımda oluşturduğunuz bugtesting 'klasörüne kopyalayın.

Şimdi, yerel bir web sunucusu kullanıyorsanız veya bir hosting hesabından birini kullanıyorsanız, hosting hesabı için uygun URL'ye gidin ve Joomla'yı yükleyerek kurabilirsiniz. Joomla'nın düzenli yükleme işlemini göreceksiniz. http://localhost/bugtesting Örnek veriler için: İngilizce (GB) örnek verilerini test edin

Bu önemlidir, böylece herkes aynı verileri test etmek için kullanır!

Kurulum klasörünün kaldırılması gerekmez; böylece, gerekirse her şeyi kolayca yeniden kurabilirsiniz.


Yama Testini İndir

Yamaları test etme sürecinde size yardımcı olması için Patch Tester adı verilen bir Joomla uzantısı geliştirildi. Düzeltme Test Cihazı Test sayfası yayınlarından indirilebilir ve daha sonra Joomla'daki Uzatma yöneticisi aracılığıyla yüklenebilir.

Yama Testini kullanmak için bir GitHub hesabı gereklidir; bunun nedeni Yama Testi aracılığıyla yapılabilecek genel taleplerin sayısının sıkı bir sınırlamasıdır. Bu sayfasında bir GitHub hesabı için kayıt olabilirsiniz.

Kurulum Yaması Test

GitHub hesap ayrıntıları Yama Test Cihazı'nın ayarlarına girilebilir. Yama Deneycisi yüklendikten sonra Bileşenler'e gidin -> Joomla! Patch Tester'ı tıklayın ve sağ üst köşedeki Seçenekler'i tıklayın. Seçenekler sayfası görüntülenir ve üç sekme vardır. GitHub Deposu adlı ilk sekmede hangi depoyu kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Varsayılan olarak bu Joomla! CMS'dir.


Patchtester repo-en.png

GitHub Kimlik Doğrulaması adlı ikinci sekmesinde, bir simge kullanırsanız GitHub kullanıcı adınızı, şifrenizi veya belirteçinizi girebilirsiniz.

Patchtester details-en.png

Not: GitHub hesabınız için İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması'nı etkinleştirdiyseniz, https://github.com/settings/applications adresinden bir kişisel erişim belirteçi oluşturmanız ve bunu GitHub belirteci alanına girmeniz gerekecektir.

Hesap bilgilerinizi girdikten sonra Kaydet ve Kapat'a tıklayın. Tekrar Yama Testine geri dönün, sol üst köşedeki Verileri Al'ı tıklayın.

Artık test etmeye hazırsınız.

Test etmek istediğiniz sorun izleyici veya "Şanslı hissediyorum" düğmesini kullanarak bir sorun bulun. Önce sorunu yeniden oluşturup oluşturamayacağınızı kontrol edin. Sorunu çoğaltabilirseniz, düzeltme ekini yükleyebilirsiniz.


Düzeltme Eki Yükleme

Yama Testi üzerinde çalışmakta olduğunuz (kısmi) başlık veya kimliği bulun. Bir izleyicinin başlığı şu şekildedir:

[#4308] - Tamamlanmamış API'ya yol açan tutarsızlıklar gönderen sabit olay

Yanında # kimliği ve arkasında - işareti başlık geliyor.

Düzeltme eki bulunursa mavi düğmeye tıklayın, Yama Uygula. Hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin ve yeni hataların olup olmadığını kontrol edin

Test sonuçlarının kaydedilmesi

Test yaptıktan sonra lütfen test sonuçlarınızı test geneline ekleyin (Bunu test edin düğmesini kullanın). Artık yalnızca ek bilgi varsa veya başarısız olduğunuzu test ederseniz Tracker artık test ettiğiniz bir yoruma otomatik olarak eklediğinden bir açıklama eklemeniz yeterlidir.

Ayrıca, yamaları çok dilli bir ortamda (en az 3 içerik dili yayınlamış olarak) test edebiliyorsanız, yalnızca bu tür ortamlarda tetiklenen sorunlar olabileceğinden daha iyi olduğunu belirtmek gerekir.

The new Test This button and how to use it

Düzeltme yamasını geri al

Bir yama test edildikten sonra artık gerekli değildir ve test kurulumunuzdan kaldırılabilir, böylece her zaman temiz bir sistemle test edilirsiniz. Yama Deneycisine geri dönün ve yive Döndür düğmesini yeşil renkte tıklayın. Bu düzeltme ekini kaldırır ve bir sonraki sayıyı test etmeye başlayabilirsiniz.

Testing patches using Git

Since the Patch Tester cannot be used for all patches to test, sometimes we must use another way. The Patch Tester replaces the complete file and does not only apply the changes of the pull request, so you may not be testing an issue in an isolated state.

To truly test a patch with only the changes made in the patch, we must use Git. The reason is that Git can apply a patch with only the changes in that patch. Git does this using a diff file.

The prerequisites to be able to use the below method are:

  • Joomla is installed using Git
  • cURL is installed

Getting the diff

To get a diff from a pull request is rather easy. Let's say the URL to the pull request is

https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452

To get the diff, all you need to do is add .diff after the URL, so it becomes

https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452.diff

Testing the diff

Before you apply the diff, you can first check if the diff can be applied, a sanity check. Go to the root of your Joomla installation and run the following command:

curl https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452.diff | git apply --check

Applying the diff

After the diff has been tested and there are no errors, the diff can be applied by running the following command:

curl https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452.diff | git apply

With the diff applied you can run your tests and record your test results as explained above. If needed, you can apply multiple diffs at once as long as they do not overlap each other. In some cases this is needed when there are multiple pull requests that need to be combined to be tested.

Reverting the diff

Once you are done with testing you can cleanup the system by revering the diff with the following command:

curl https://github.com/joomla/joomla-cms/pull/1452.diff | git apply -R

To verify that everything is clean you can run

git status

You should get the notice:
nothing to commit, working directory clean

In case the system is not clean you can get a notice like this:

There are changed files in the working directory

In case you see changed files but you have not made any changes you can cleanup the system with

git reset --hard HEAD

Now all should be clean

Test etmeye hevesli olduysanız, deneyin. Her şeyi ayarlamak biraz çaba gerektirir, ancak bir kere tamamlandığında eğlenceli ve kolaydır! Buna ek olarak siz de Joomla'ya katkıda bulunuyorsunuz.


Videolar

Bu video serisiyle yamanın nasıl test edileceğini öğrenin Nasıl Yapılır Yama Testi Joomla kodu::

  • Bölüm 1: Giriş

  • Bölüm 2: Neard Web Sunucusu kurulumu

*Bölüm3: Örnek soru testi.

Link

Brian Teeman: A Dummies Guide to Joomla Bug Testing