Mini Geçiş Planlaması - Joomla 3.10.x - 4.x

From Joomla! Documentation

Revision as of 09:46, 22 July 2022 by Ugur (talk | contribs) (Created page with "#Kategorilerinize ve Makalelerinize bir göz atın. Gereksiz içeriği taşımamanız için yapılması gereken bir temizlik var mı?")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎русский • ‎فارسی • ‎中文(台灣)‎

Joomla 3.10.x'ten 4.x'e geçiş, mini geçiş veya küçük geçiş olarak kabul edilir. Bu, Joomla çekirdek uzantılarının "tek tıkla güncelleme" ile yükseltileceği, ancak üçüncü taraf uzantıların tartışmalı olduğu ve duruma göre alınması gerektiği anlamına gelir.

Giriş

Geçişler, hedefleri yeniden değerlendirmek, temizlemek ve sitenizin diğer alanlarını/öğelerini geliştirmek için harika bir zamandır. Fikirleriniz/düşünceleriniz/planlarınız konusunda ne kadar organize olursanız o kadar iyi olur. Planla, planla, planla. Planlama, yürütmeyi kolaylaştırır.

Aşağıdaki soruları sorarak veya aşağıda listelenen görevleri yaparak planlamaya başlayın. Sitenizin karmaşıklığına bağlı olarak planlamanız gereken daha fazla öğeniz olabilir. Ne yazık ki, olası her senaryoyu listelememizin bir yolu yok. Lütfen yardım için Joomla 4.x Forum'a Geçiş ve Yükseltme adresine gönderin.

3.10.x Köprü

Joomla 3.10.x'in Joomla 3 yaşam döngüsü ile Joomla 4 yaşam döngüsü arasında bir köprü olması amaçlanmıştır. Joomla 3.10.x, öncelikle, topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.x geliştirme dalından API değişikliklerinin geri bildirimlerini içeren bir sürüm olacaktır. Joomla 3.10.x'teki yenilikler, mini geçiş sürecinizde size yardımcı olmak için Joomla! Güncelleme bileşeninin mükemmel bir özelliğidir: Güncelleme Öncesi Kontrol. Web siteniz 3.10'a güncellendiğinde, güncelleme öncesi kontrol, PHP ve SQL seçeneklerinizin, ayarlarınızın ve kullandığınız uzantıların Joomla 4.0 ile uyumluluğunu, uzantı geliştiricileri targetplatform etiketini kullandığı sürece kontrol etmenize olanak tanır. Daha fazla bilgi için Güncelleme Öncesi Kontrol

Eylem Öğelerini Planlama

Aşağıdakiler, Joomla 3.x sitenizi zaten 3.10.x sürümüne güncellediğinizi varsayar. Bu, planlamanızın bir parçası olarak Güncelleme Öncesi Denetleyiciden yararlanmanıza olanak tanır.

 1. Web sitende 3.10.x çalıştığından emin ol.
 2. Özgün site hedeflerinizi değerlendirin. Göç, hedeflerinize odaklanmak veya yön değiştirmek için bir fırsattır.
 3. Sunucunuz Joomla 4 için minimum teknik gereksinimleri karşılıyor mu? Değilse, ana bilgisayarları değiştirmeniz gerekecektir. Ana bilgisayarları değiştirmek için taşıma sırasından daha iyi bir zaman olamaz.
 4. Nasıl bir geliştirme ortamı kullanacaksınız? Yerel cihazınızda bir geliştirme ortamı mı? Sunucunuzda bir alt etki alanı veya alt dizin mi? Teknik özellikler nedeniyle yeni bir sunucu/barındırma hesabı mı?
 5. Kullanılan tüm üçüncü taraf uzantıların bir listesini yap. Buna bileşenler, modüller, eklentiler, diller ve şablonlar dahildir. Bunları referans için bir belgeye kopyalayabilir/yapıştırabilirsiniz veya bir kağıt ve kalem işi de yapabilirsiniz. Bu uzantıların yoğun, orta düzeyde, neredeyse hiç kullanılmadığını veya hiç kullanılmadığını belirtin.
 6. Joomla Güncelleme Bileşeninde Joomla Sonraki seçeneğini (bir kez Joomla 3.10.x çalıştırıyordu) seçerek ve Joomla 4 ile uyumluluk gösterip göstermediklerini kontrol ederek, güvendiğiniz üçüncü taraf uzantıların geçiş yaptığınız Joomla sürümü için hazır olup olmadığını belirleyin. Güncellemeyi 4.x'e çalıştırmayın, sadece Joomla Güncelleme Seçenekleri'nde Joomla İleri'yi seçin, böylece Güncelleme Öncesi Denetleyicisi görüntülenebilir. Bu, kullanımdaki uzantıların ve uyumluluklarının özet bir görünümünü elde etmenize yardımcı olacaktır. Uzantılar → Yönet'i kullanmaya devam etme ihtiyacının yerini tutmaz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Adım Adım ve Güncelleme Öncesi Kontrol bileşeni. Bu, yalnızca hangi üçüncü taraf uzantılarının kalacağı, gideceği veya değiştirileceği konusunda hazırlanmak içindir.
 7. Kullanmakta olduğun tüm uzantılara gerçekten ihtiyacın olup olmadığını belirle. Joomla 4, üçüncü taraf bir uzantının kullanımını ortadan kaldırabilecek yerleşik özelliklere sahip olabilir mi?
 8. Kategorilerinize ve Makalelerinize bir göz atın. Gereksiz içeriği taşımamanız için yapılması gereken bir temizlik var mı?
 9. What about your template? If you purchased your template from a third-party source, is there a 4.x version released for it? Would you like to continue using it? Is there an upgrade path published by the developer? Is the new version of it responsive? Is your template a custom template? Or was it heavily customised from a third-party template? The Joomla core template for Joomla 3.x, Protostar is NOT compatible with Joomla 4. Upon migration it will disappear. Using the Joomla core template for Joomla 4.x, Cassiopeia might be an option for you. For an expansion of Template based considerations, see Template Considerations During Migration.
 10. If you are changing out your template for a new one, will it require any new images? For example, if your current site has a white background and your logo or other images are .jpg images with a white background it won’t look very nice against a new template with an off-white or coloured background.
 11. If you redesign or make changes to your site design or navigation, will you have obsolete pages that will require a redirect? If so, document them. A spreadsheet is helpful for documenting links that will need to change.

Joomla 3.10 to 4.x Step by Step Migration